Детаљније о испитивању услова радне околине
Превентивним и периодичним испитивањима услова радне околине проверава се и утврђује да ли су на радном месту и у радној околини примењене мере безбедности и здравља на раду утврђене прописима из области безбедности и здравља на раду, техничким прописима и стандардима.
Испитивања обухватају:
- микроклиму (температура, брзина струјања и релативна влажност ваздуха),
- хемијске штетности (гасови, паре, димови и прашине),
- физичке штетности (бука, вибрације и штетна зрачења - осим јонизујућих), и
- осветљеност.
Испитивања се обављају анализом свих услова радне околине. Она се, по правилу, врше у условима када раде сви технолошки капацитети (опрема за рад, инсталације за климатизацију и сл.), што се посебно наводи у стручном налазу.
Испитивања микроклиме
Испитивања микроклиме се врше на радним местима и у радној околини у којој се обавља процес рада, односно у којој се запослени крећу или задржавају дуже од два сата у току радне смене. Испитивања микроклиме се врше и у летњем и у зимском периоду, а не врше се у просторијама у којима технолошки поступак условљава одређене климатске услове. Испитивања микроклиме у летњем периоду врше се када је спољна температура изнад 15°C, а у зимском периоду када је она испод 5°C.
Испитивања микроклиме врше се у складу са прихваћеном методологијом испитивања микроклиме, прописима у области безбедности и здравља на раду, техничким прописима, стандардима и препорукама.
Испитивања хемијских штетности
Испитивања хемијских штетности врше се на радном месту и у радној околини у којој се у технолошким и радним процесима појављују хемијске штетности. Испитивања хемијских штетности врше се узимањем најмање једног узорка на радном месту најближем извору штетности. Ако су утврђене концентрације хемијских штетности на радном месту најближем извору штетности изнад дозвољених концентрација, испитивање хемијских штетности врши се узимањем најмање једног узорка и на осталим радним местима на којима се оправдано очекују те штетности.
На радним местима на којима је у поступку испитивања утврђена концентрација хемијских штетности изнад дозвољених концентрација, врши се континуално испитивање ради процене ризика и предузимања мера за смањење штетности и заштиту здравља запослених.
Испитивања хемијских штетности врше се у складу са прихваћеном методологијом испитивања хемијских штетности квалитативном и квантитативном анализом, прописима у области безбедности и здравља на раду, техничким прописима и стандардима.
Испитивања физичких штетности
Испитивања физичких штетности врше се на радном месту и у радној околини у којој се при технолошком процесу појављују бука, вибрације и штетна зрачења (електромагнетска, ласерска, топлотна и др.). Испитивања буке, вибрација и штетних зрачења обухватају мерења, анализу и упоређивање вредности измерених величина са максималним дозвољеним вредностима.
Испитивања физичких штетности врше се у складу са прихваћеном методологијом испитивања буке, вибрација и штетних зрачења, прописима у области безбедности и здравља на раду, техничким прописима, стандардима и препорукама.
Испитивање осветљености
Испитивање осветљености се обавља да би се извршила провера видљивости и видног комфора на радном месту и у радној околини. Врши се у складу са прихваћеном методологијом испитивања и мерења осветљености, прописима у области безбедности и здравља на раду, техничким прописима и стандардима.
Стручни налаз
О извршеном испитивању услова радне околине издаје се стручни налаз. Уз стручни налаз, правно лице које је обавило испитивања услова радне околине прилаже копију своје лиценце, као и копију лиценце одговорног лица које је потписало стручни налаз.
Стручни налаз се издаје за сва обављена испитивања услова радне околине, која зависе од технолошког процеса.
Садржина стручног налаза
Стручни налаз, обавезно, садржи:
- пословно име и седиште правног лица (са лиценцом) које је обавило испитивање услова радне околине и издало стручни налаз;
- број стручног налаза и датум његовог издавања;
- позив на прописе на основу којих је утврђена обавеза вршења испитивања услова радне околине;
- назив и седиште корисника код кога су вршена испитивања услова радне околине;
- место и време вршења испитивања услова радне околине;
- име и презиме одговорног лица са лиценцом за обављање испитивања услова радне околине, које потписује стручни налаз;
- имена, презимена и стручну спрему лица која су вршила испитивања услова радне околине;
- податке којима се ближе одређују радна места у радној околини и места на којима су вршена испитивања (опис, фотографија, скица, графички приказ у простору и сл.), са параметрима услова рада који су утврђени у току испитивања;
- податке о инструментима и уређајима који су коришћени у поступку испитивања услова радне околине;
- утврђено стање, нивое или величине карактеристичне за одређене елементе испитивања, као и посебно исказане ризике по здравље запослених због присуства физичких и хемијских штетности изнад дозвољених нивоа или концентрација, недовољне осветљености и микроклиме изван зоне комфора;
- закључак да ли су на радном месту и у радној околини измерене величине у дозвољеним границама, односно да ли су примењене прописане мере безбедности и здравља на раду.
Рокови за превентивне прегледе и испитивања услова радне околине
Превентивна испитивања услова радне околине обављају се у року од шест месеци од почетка радног, односно технолошког процеса, реконструкције објекта у коме се обавља радни процес (уређаја за грејање, вентилацију или климатизацију, и сл.) или замене техничких капацитета којима се мењају услови рада.
Рокови за периодична испитивања услова радне околине
Периодично испитивање услова радне околине обавља се у року од три године од дана претходног испитивања.